KALICI ÇÖZÜM

ASTIM – BRONŞİT TEDAVİSİ

ASTIM Nedir ?
Astım hava yollarının duyarlılığının artmasına bağlı olarak gelişen kronik bir hastalıktır. Tekrarlayan öksürük ve hışıltı ile karakterizedir. Astımda hem büyük hem küçük hava yolları etkilenebilir. Astım her yaşta görülebilirse de vakaların %30'u yaşamın ilk yılında ortaya çıkar. Son yıllarda tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi astım görülme sıklığı da artmıştır. Hastalık sıklığında artış nedeni olarak kapalı ortamlarda yaşama, ev tozları ve akarlar gibi ev içi alerjenlere maruziyet sorumlu tutulmaktadır.

Astımda hava yollarında daralma ve krizler şeklinde ataklar tipiktir. Astımlı hastalarda bronşlarda mikrobik olmayan iltihap vardır. Buna bağlı olarak bronşlarda salgılar artar, bronş duvarı kasılır ve hasta astım atağı geçirir . Toz, duman, koku, polenler atağı başlatabilir. Astım alerjiye bağlı olabileceği gibi alerjiden bağımsız gelişebilir.

Alerjik astım nedir?
Kadınlarda daha sık görülen alerjik astım, özellikle bahar aylarında kendini gösterir. Alerjik astıma sıklıkla alerjik rinit eşlik eder. Alerjik astım, alerjik faktörlere bağlı gelişen bir astım türüdür.

Astımın nedenleri nelerdir?
Ailede astım varlığı
Solunum yoluyla toz ve kimyasal maddeler maruz kalan meslekler
Bebeklik döneminde alerjenlere maruz kalma
Bebeklik döneminde ağır solunum yolu hastalıkları geçirmek
Annenin gebeyken sigara içmesi
Yoğun sigara dumanına maruz kalma